Nový trend v posilování břišních svalů


aneb S&M systém versus sedy lehy

251aPředevším by se slušelo upozornit, že S&M systém MUDr. Smíška nebyl 30 let vyvíjen, aby posiloval pouze břišní svaly. Základní myšlenkou bylo spíše zbavit pacienty bolesti zad, upravit či léčit obtížné stavy pacientů se skoliózou páteře apod. U zdravých lidí se systém zabývá prevencí a navrácení správné funkce svalových skupin. Tzv. spirální stabilizací pohybu a vertikální stabilizací v klidu. Jednoduše řečeno: při chůzi, běhu a dalším pohybu třeba při sportu využívat trochu jiné svaly, než na jaké jsme zvyklí.

Vadné držení těla většiny lidí pozná i laik – předsunutá hlava (z toho plynoucí bolesti šíje a hlavy), kulatá záda (ochablé mezilopatkové svalstvo a zkrácené prsní svaly), tzv. dolní zkřížený syndrom (ochablé břišní svaly a zkrácená bedra). K tomu se často přidávají zkrácené flexory kyčle, zkrácená zadní strana stehen, nefunkční hýžďové svalstvo a spadlé klenby nohou.

Pokud takto vybaven člověk nasadí častější sportování, není se co divit, že bolavá záda, kyčle a kolena provází každý rekreační sport (vrcholový teď ponechme stranou, i když tam by se novější poznatky hodily jako sůl!)

Přesunu se teď k problematice posílení břišního svalstva. Na začátku chci zdůraznit jednu věc. I když se tady budeme bavit obecně o klasickém posilování vs. metodou S&M systému, nadále platí, že vše je třeba přizpůsobovat individualitě každého člověka. Prostě některé cviky si zdravý člověk se správnou technikou v pohodě může dovolit (i když je tady budu třeba jmenovat jako nepříliš vhodné), ale pokud má někdo zcela ochablé svaly břicha a zkrácená bedra, bolesti v bederní oblasti, pak je na místě opravdu velká opatrnost.

Dále se omlouvám odborníkům, ale pokusím se následující odstavce hodně zjednodušit pro neanatomicky vzdělané klienty, čímž doufám nijak neutrpí daná fakta.

240aPři klasickém posilování břišních svalů (jako jsou sedy-lehy, hlavně tedy v pozicích vleže) je aktivována pro stabilizaci pohybu tzv. vertikála (představte si ji jako svaly na zadní polovině těla přímo dolů od hlavy až k patě). Tyto svaly jsou často zkrácené, protože je používáme i tam, kde nemáme. Navíc tím, že při cviku tyto svalové skupiny zapojíme, nemůžeme dostatečně aktivovat jejich přímé protiklady (antagonisty) tj. břišní svaly. Výsledkem je, že makáte sedy-lehy, sklapovačky apod. jako diví a břicho pořád nefunguje, jak byste chtěli.

Dnes už se ví, že správné držení těla (tedy i ploché bříško) získáme hlavně, když zapojujeme příčný sval břišní a šikmé svalstvo břicha a nikoli pouze přímý břišní sval. Především příčný sval je u klasických cviků obtížné zapojit, protože patří mezi hlubší svalovou vrstvu. Při cvicích  S&M systému automaticky zapojujete právě příčný a šikmé svalstvo břicha. Šikmé svaly jsou důležité i tehdy, když toužíte po užším obvodu pasu.

Cvičením podle S&M systému se také snažíme naučit zapojovat svaly jednotlivých spirál (tj. i šikmé břišní a příčný břišní sval) automaticky při chůzi, běhu apod. Proto je tak důležité cvičit pravidelně alespoň 10 min. denně. Zase jsme u toho, že 1 x týdně hodina nikoho nespasí! Výhodou ale je, že svaly, které chceme „cvičit“, zapojujeme potom neustále a efekt je mnohem lepší a trvalý.

Koho by daná problematika zajímala do hloubky, více najdete zde. Cviky S&M systému zařazujeme v programu Vnímej své tělo i z níže uvedených důvodů…

Hlavní principy S&M systému (spirální stabilizace):

  • Protažení těla směrem vzhůru
  • Intenzivní posílení šikmých svalů břišních (snížení obvodu pasu)
  • Vysoce efektivní aktivní strečink
  • Možnost, jak posílit břišní svaly tam, kde jiný způsob posilování je nemožný (kontraindikován) – např. velký rozestup přímých břišních svalů
  • Možnost jak se zbavit bolestí při skolióze páteře
  • Prevence vzniku chabého držení těla včetně skoliotického držení těla.

 

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *