Cykličnost ženy


Stejně jako v přírodě se opakují cykly (jaro-léto-podzim-zima), stejně i my ženy máme svůj cyklus. Je pro nás přirozené žít cyklicky a ne lineárně. Nejsme stále stejně výkonné nebo kreativní, pořád v dobré náladě, a to je naprosto přirozené.

Menstruační cyklus, jeho délka i jeho prožívání je individuální, ale můžeš využít následující tipy pro uvědomění si, jak jsi na tom právě Ty. Vnímej své tělo a svou mysl v průběhu svého cyklu a pokud můžeš, zkus začít podle něj i plánovat. Budeš se cítit lépe!

Zjednodušeně můžeme cyklus rozdělit na 4 části:

1)    Období menstruačního krvácení = zima = reflektivní fáze

winter_woman_01Můžeme být spíš bez energie, máme velkou potřebu spát a odpočívat, tak si to dopřejme. Je to výborná doba na sebereflexi a ponoření se do sebe, můžeme relaxovat, meditovat nebo si jen tak hodnotit uplynulý cyklus a plánovat ten následující (akce ale nechme až na další fázi). Jogínky většinou vůbec necvičí (stejně jako v období novu nebo úplňku), nedoporučuje se ani výraznější posilování břišních svalů. Pokud máš chuť sportovat nebo se hýbat, dej přednost klidnějším aktivitám nebo procházkám v přírodě.

one daisy, two daisy2)    Období po menstruaci = jaro = dynamická fáze

Energie se nám vrátila, jsme akční, většinou zvládáme plno úkolů najednou (i když někdy může být problém dotahovat věci do konce, protože toho chceme stihnout tolik 😉 ). Rychle se učíme, ale většinou nemáme úplně tak potřebu vyhledávat společnost a chceme si věci dělat po svém. Sportovně máme vytrvalosti na rozdávání, zúročme svou energii v podobě běhu, dynamické aktivity (zajděme si do posilovny nebo na taneční hodinu). Je výborná doba na nové začátky (projektů i zkoušku nových sportů a jiných aktivit).

3)    Období kolem ovulace = léto = expresivní fáze

acro_01Máme chuť jít do společnosti, setkávat se s přáteli a samozřejmě se milovat. Léto je prostě už takové. Můžeme být trochu línější, chceme si život spíš vychutnávat, než ho měnit. Máme pocit, že o druhé musíme pečovat, jsme empatické. Zajdi si na skupinovou lekci společně se svou kamarádkou a pak třeba na kafe a společný pokec. Doba pro pracovní schůzky a přesvědčení kolegů o svých plánech a záměrech. Doporučuji také vyzkoušet akrojógu – je to krásné spojení zábavy, pohybu a společnosti. Workshop s Evčou Kovářovou se v Olomouci bude konat v sobotu 17.1.2015.

4)    Předmenstruační období = podzim = kreativní fáze

autumn_womanVšechny známe premenstruační syndrom a víme, že toto je období, které není na žebříčku oblíbenosti úplně nahoře. A je to škoda. Když si uvědomíš, že nemusíš být pořád stejně skvostná, hodně se Ti uleví (u mě to tak tedy bylo). Energie ubývá, zároveň si „vytváříme příběhy“ o všem, co se kolem nás děje a můžeme být podrážděné, mít pocit, že na nás každý kašle a nerozumí nám. Přitom tato fáze bývá úžasně kreativní (pokud kreativitu nepoužíváš v práci, rozhodně doporučuji si najít jakýkoliv koníček, kde se můžeš realizovat. Já například peču potahované dorty a věnuji se občasně decoupage technikám.) Je tolik věcí, které můžeme dělat – malování, pletení, korálkování, háčkování, vaření a pečení, hudba, psaní – cokoli. Důležité je se odpoutat od nutnosti být v tom co dělám „dostatečně dobrá“ – to není vůbec důležité. Klidně upleť šálu, a pak ji zase rozpárej – jde o ten pocit klidu a tvoření.

Pokud máš pokrokového partnera, doporučuji mu dát článek přečíst. Muže často naše proměnlivost dráždí („Nevíme, co chceme“), ale to je prostě tím, že my nejsme muži a pokaždé prostě chceme něco jiného 😀 !

Pro další inspiraci:
Miranda Gray – kniha Rudý Měsíc a Cyklická žena
Diana Fabiánová – film Měsíc v nás [2009]
www.cyklickazena.cz

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *