Jak na bříško po císaři?


Porodila jste miminko! Ano byla to břišní operace a ne přirozený porod. Možná nešlo vše tak, jak jste si představovala, a celý proces spíš připomínal operaci krizového štábu. Já si tím prošla dvakrát a pokaždé moje plány (porodní plán, sen o přirozeném porodu, bonding miminka ihned po narození …atd.) vzaly za své. To je ale jedno. Důležité je, že jste oba zdraví a vy máte chuť udělat taky něco pro sebe, abyste se cítila skvěle. Zasloužíte si to – přivedla jste na svět NOVÝ ŽIVOT!

Výhodou po sekci může být lepší stav pánevního dna, než po porodu přirozeném. Ovšem jizva (a nejen ta, co vidíme na kůži) nám může pěkně zatopit. Proto je velice důležité ke všem doporučením přistupovat individuálně, vnímat svoje tělo a každou bolest, která říká tohle zatím NE. Nesrovnávejte své tělo s přítelkyněmi (nedejbože fotkami celebrit) a dopřejte si čas.

Ihned po porodu můžete cvičit následující dva cviky. V podstatě tak často, jak chcete. Mnohem efektivnější je cvičit 10 – 15 opakování, ale častěji, než si vzpomenout 1x za týden.

dech1. Na podložce vleže na zádech, chodidla na šířku podložky a kolena opřete o sebe, tím uvolníte hýžďové svaly. Dlaně si položte zvenku na spodní žebra a snažte se nadechnout tak, aby se spodní žebra roztahovala směrem od sebe => prsty na rukou se budou vzdalovat.
Vydechněte všechen vzduch, zároveň jdou žebra k sobě (prsty na rukou se do sebe zaklesnou). Cílem je vydechnout a vytlačit vzduch směrem dolů, do oblasti beder a spodní části břicha. S každým výdechem byste měla cítit zpevnění břišního svalstva.

 

 

panevni dno2. Položte se na záda jako u prvního cviku. Ukazováček a prostředníček položte za trny kyčelní, kde můžete vnímat aktivitu pánevního dna. Celé tělo je uvolněné a Vy se soustředíte pouze na to, abyste vtáhla močovod, pochvu a konečník směrem k prstům dovnitř (případně je to stejný pocit, jako když se snažíte zastavit močení). Pokud cvik provádíte správně, pod prsty ucítíte pohyb a zpevnění. Nedejte se odradit, pokud zpočátku necítíte žádný velký „stah“. Je potřeba zkoušet a trénovat, spíš se opravdu zaměřte sama na sebe a vnímejte, co cítíte uvnitř…

 

 

 

Po šestinedělí můžete přidat následující:

stolecek3. Paže a nohy jsou kolmo k podložce. Kolena na šířku boků a dlaně pod rameny. Nadechujte se tak, abyste spodní žebra opět roztáhla do stran, s výdechem  zatlačte dlaň a opačné (křížem) koleno do podložky, zároveň se snažte vydechnout vše z plic a stáhnout žebra k sobě. S nádechem povolte a s výdechem vystřídejte strany. Měla byste cítit aktivitu spodní části bříška.

 

 

 

 

03_bks_upr4. Klekněte si na koleno (můžete si je podložit měkčí dekou) a druhou nohu si opřete tak, aby lýtko a zadní strana stehna svíraly cca pravý úhel. Pocitově se vytáhněte z kolene přes pánev až do temene hlavy vzhůru. Podsaďte pánev (neprohýbejte se v zádech) – oblast beder a podbřišek si můžete fixovat dlaněmi. Cítíte intenzivní tah na přední straně stehna klečící nohy. Pokud chcete intenzitu ještě zvýšit, pomalu přenášejte těžiště těla směrem kupředu, ale pozor – stále držte podsazenou pánev.

 

 

 

04_SM_0104_SM_025. Postavte se chodidly na šířku boků, malíkové hrany rovnoběžně, lehce podsaďte pánev, ramena uvolněně směrem od uší. S nádechem překřižte ruce přes hrudník a skloňte hlavu. Výdech: postupně se zdola narovnejte, hlava poslední. Lokty se snažte stále udržet u těla, dlaně vytočte do stran, jako byste servírovala plné talíře. Hýždě i břišní svaly aktivní. Ramena stahujte dolů, brada schovaná – vytahujete se za temenem hlavy směrem vzhůru.

 

 

 

05_bedra_26. Nezapomeňte ani na uvolnění bederní páteře: sedněte si na paty a předkloňte se,  paže podél těla, hlava je opřená o čelo. Dýchejte uvolněně, snažte se nadechovat až do oblasti beder a procítit jejich uvolnění. Zpět do vzpřímeného sedu se narovnáváme postupně, pomalu.

Pokud máte problémy s koleny a bolí Vás, můžete si sednout na židli a pomalu se předklonit, kam to jde. Klidně nalehněte hrudníkem na stehna, paže si dejte za sebe. Dýchejte viz. výše.

Pokud máte větší prsa (případně bolí z kojení), podložte si čelo 1 – 2 polštáři.

 

Po 3-6-ti měsících, pokud jizva již nebolí, můžete vyzkoušet celou sestavu pro ploché bříško, kterou si můžete zdarma stáhnout zde:

 

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *